Rodzina franciszkańska

Witryna III Zakonu w Polsce

Spośród licznych rodzin duchowych radujących Kościół Chrystusowy, Duch Święty powołał także i Rodzinę św. Franciszka z Asyżu, aby dać ludziom nową drogę do uczestniczenia w życiu i jedności z Ojcem niebieskim. Tak i w tym naszym Kościele pod wezwaniem tych Patronów Świętych, Piotra i Pawła zostało przez Ducha Świętego powołanych 6 dusz niewieścich,, a więc ludzi świeckich (FIŚ). Pierwsze powołanie miało miejsce w 1987 roku a po latach kolejnych, następnych pięć dusz, także do Rodzin Świeckich. Reguła i życie Rodzin Świeckich Franciszkanów jest następująca: zachować Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując świętego Franciszka z Asyżu da którego Chrystus była natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi.

W łonie wyżej wymienionej rodziny Kościoła, szczególne miejsce zajmuje Franciszkański Zakon Świeckich. Jest to naturalne zespolenie wszystkich wspólnot katolickich w nich bracia i siostry w dążeniu do miłości doskonałej w swoim świeckim stanie przez profesję zobowiązują się do życia według Ewangelii na sposób świętego Franciszka, z pomocą reguły zatwierdzonej przez Kościół. Franciszkanie świeccy mają się doszukiwać osoby Chrystusa, osoby Chrystusa żyjącego i działającego w braciach, Piśmie św., Kościele i w czynnościach liturgicznych. Wiara św. Franciszka, która podyktowała mu słowa, „Na tym świecie nie widzę niczego wzrokiem cielesnym z Najwyższego Syna Bożego, jak tylko Najświętsze Ciało i Najświętsza Krew. Duch święty jest naszym życiem, które nam w pełni je ofiarował.

Spotkania Rodziny franciszkańskiej odbywają się w pierwszą środę miesiąca po wieczornej Mszy św. Adoracja III Zakonu w pierwszą niedzielę miesiąca godzinę przed nieszporami.

SPOTKANIE OPŁATKOWE RODZINY FRANCISZKAŃSKIEJ
14 STYCZNIA 2009

W środę, 14 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Franciszkańskiej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podczas wspólnego kolędowania członkowie rodziny przełamali się opłatkiem, wyrażając głęboką nadzieję na dalsze spotkania w gronie swojej "rodziny". Swoją obecnością zaszczycił nas o. Rufin Juraszek, który wygłosił krótką homilię i życzenia na nowy rok. Mówił: "zamiast pokoju, życzę wam niepokoju. Niepokoju o puste ławki w Kościołach, o przyszłość Kościoła. Życzę wam niepokoju o Kościół, gdyż właśnie on rodzi Chrystusowy pokój". Za jego obecność serdecznie dziękujemy. Niech opłatkowe życzenia ziszczą się w naszym codziennym życiu, a nowy rok przyniesie wiele spotkań i poruszeń serca.

Opłatek rodziny Franciszkańskiej