Rodzina franciszkańska


Spośród licznych rodzin duchowych radujących Kościół Chrystusowy, Duch Święty powołał także i Rodzinę św. Franciszka z Asyżu, aby dać ludziom nową drogę do uczestniczenia w życiu i jedności z Ojcem niebieskim. Tak i w tym naszym Kościele pod wezwaniem tych Patronów Świętych, Piotra i Pawła zostało przez Ducha Świętego powołanych 6 dusz niewieścich,, a więc ludzi świeckich (FIŚ). Pierwsze powołanie miało miejsce w 1987 roku a po latach kolejnych, następnych pięć dusz, także do Rodzin Świeckich. Reguła i życie Rodzin Świeckich Franciszkanów jest następująca: zachować Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując świętego Franciszka z Asyżu da którego Chrystus była natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi.

 

W łonie wyżej wymienionej rodziny Kościoła, szczególne miejsce zajmuje Franciszkański Zakon Świeckich. Jest to naturalne zespolenie wszystkich wspólnot katolickich w nich bracia i siostry w dążeniu do miłości doskonałej w swoim świeckim stanie przez profesję zobowiązują się do życia według Ewangelii na sposób świętego Franciszka, z pomocą reguły zatwierdzonej przez Kościół. Franciszkanie świeccy mają się doszukiwać osoby Chrystusa, osoby Chrystusa żyjącego i działającego w braciach, Piśmie św., Kościele i w czynnościach liturgicznych. Wiara św. Franciszka, która podyktowała mu słowa, „Na tym świecie nie widzę niczego wzrokiem cielesnym z Najwyższego Syna Bożego, jak tylko Najświętsze Ciało i Najświętsza Krew. Duch święty jest naszym życiem, które nam w pełni je ofiarował.

 

Spotkania Rodziny franciszkańskiej odbywają się w pierwszą środę miesiąca po wieczornej Mszy św. Adoracja III Zakonu w pierwszą niedzielę miesiąca godzinę przed nieszporami.

SPOTKANIE OPŁATKOWE RODZINY FRANCISZKAŃSKIEJ 14 STYCZNIA 2009

W środę, 14 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Franciszkańskiej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podczas wspólnego kolędowania członkowie rodziny przełamali się opłatkiem, wyrażając głęboką nadzieję na dalsze spotkania w gronie swojej "rodziny". Swoją obecnością zaszczycił nas o. Rufin Juraszek, który wygłosił krótką homilię i życzenia na nowy rok. Mówił: "zamiast pokoju, życzę wam niepokoju. Niepokoju o puste ławki w Kościołach, o przyszłość Kościoła. Życzę wam niepokoju o Kościół, gdyż właśnie on rodzi Chrystusowy pokój". Za jego obecność serdecznie dziękujemy. Niech opłatkowe życzenia ziszczą się w naszym codziennym życiu, a nowy rok przyniesie wiele spotkań i poruszeń serca.

 

Opłatek rodziny Franciszkańskiej

Powrót

Nasza parafia

Dzisiaj jest

sobota,
13 sierpnia 2022

(225. dzień roku)

Święta

Sobota, XIX Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob. albo wsp. św. męcz. Poncjana, papieża, i Hipolita, prezb.