Parafia w Woźnikach istniała już w XIII wieku.Woźniki bowiem wzmiankowane są w dokumencie biskupa krakowskiego Fulko z 1206 r. Pierwszym kościołem wzmiankowanym w 1490 r., był drewniany kościół św. Walentego, wzniesiony na tzw. "staromieściu", czyli blisko "grodziska". Na tym samym miejscu w roku 1696 wzniesiono nowy drewniany kościół, również pw. św. Walentego. Po lokacji miasta, przed 1386 rokiem, wybudowano drugi kościół pw. św. Katarzyny. Kościół ten po zmianie lokacji w poł. XV w. stał się centrum parafii. Główna nawa kościoła pochodząca z XIV w. była murowana w stylu gotyckim. Kościół był przebudowany przez protestantów w poł. XV w. i odbudowany przeszedł modyfikację od stylu gotyckiego poprzez formy renesansowe do baroku. W pierwszej połowie XVI w. dobudowano kaplice boczne. Pierwotną, drewnianą wieżę, zamieniono w latach 1607-1608 na murowaną. W roku 1798 kościół spłonął podczas pożaru miasta. Odbudowa kościoła trwała do roku 1829.

Nasz kościół

Mieszkańców: 3 000 / wiernych: 2 992

Data konsekracji kościoła: parafialnego: ok. 1340 r. pw. św. Walentego: początek XIII w.

Odpusty: w kościele parafialnym: 25 listopada w kościele pw. św. Walentego: 14 lutego Wieczysta adoracja: 12 maja

Cmentarze: parafialny przy ul. Tarnogórskiej Miejscowości i ulice należące do parafii: Dąbrówka Wielka: - 5 km Głazówka: - 3 km Sulów: - 2 km Śliwa: - 3 km

Szkoły: Przedszkole, Szkoła Podstawowa,

Zgromadzenia zakonne: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej

Parafia prowadzi księgi: chrztów i zgonów od 1765 r. oraz ślubów od 1766 r.

Nasza parafia

sobota,
13 sierpnia 2022

Sobota, XIX Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob. albo wsp. św. męcz. Poncjana, papieża, i Hipolita, prezb.